Новини

Борги за комуналку відтепер можуть арештовувати на банківських рахунках

З липня запрацювала система автоматичного арешту коштів на банківських рахунках на вимогу виконавців. Відповідний наказ Міністерства юстиції № 1061/5 від 23 березня набув чинності.

Якщо раніше це було можливо тільки при заборгованості за аліменти, то тепер гроші будуть списувати з рахунків також за: несплачені штрафи, штрафи за порушення ПДР і борги за комунальні платежі.

Наразі банки зобов’язані надавати державним та приватним виконавцям інформацію стосовно наявності та/або стану рахунків боржника. Вона обов’язково має містити номери рахунків, відкритих боржником у банку, а також суми коштів на них. Вказана інформація не становить банківську таємницю для державних та приватних виконавців. Крім того, відтепер державні та приватні виконавці мають змогу в автоматизованому режимі направляти банкам постанови про арешт коштів будь-яких боржників, незалежно від виду заборгованості. При цьому вся процедура відбуватиметься за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження без необхідності направлення паперових запитів до банків.

Зараз до системи підключилися сім банків («Приватбанк», «Таскомбанк», «Універсал банк» (monobank), «ОКСІ банк», банк «Восток», «Індустріалбанк», «ПроКредит Банк»). Згодом до системи автоматичного списання боргів під'єднаються всі банки.

Щоб уникнути списання, клієнт повинен самостійно погасити свої заборгованості. Це можна зробити у відділенні банку, через онлайн-банкінг або скористатися послугою сервісу «Онлайн будинок юстиції». Сплатити борг можна в розділі «Послуги/виконавчі провадження», за допомогою системи «Дія», через Автоматизовану систему виконавчого провадження, якщо у боржника є постанова про відкриття виконавчого провадження, яке містить ідентифікатор доступу і QR-код в лівому верхньому кутку документа.

Раніше боржників захищали банківська таємниця і тривалі бюрократичні процедури. Від цього страждала інша сторона відносин – люди чи установи, які надали кошти або послуги, але не отримали за них своєчасну та повну оплату.