Новини

Про застосування двоставкового тарифу

В опалювальному сезоні 2021 – 2022 рр. комунальне підприємство «Павлоградтеплоенерго» рішенням виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 22.09.2021 року №828 встановило новий тариф, в тому числі двоставковий тариф на теплову енергію для групи споживачів «Населення».

Збільшення тарифу на теплову енергію для населення м. Павлоград в опалювальний період 2021-2022 рр. зумовлене виключно різьким підвищенням цін на енергоносії, що складають понад 60 % від загальних складових тарифу. Так, ціна на природний газ з урахуванням транспортування і розподілу, що врахована в затвердженому тариф на теплову енергію, в порівнянні з попереднім тарифом листопада 2020 року, збільшилась на 39,5%.

Перехід на двоставковий тариф на сам перед зумовлений необхідністю зменшити фінансове навантаження на споживачів в опалювальний сезон і забезпечити зменшення збитків підприємства, створити основи для підвищення якості безперебійного теплопостачання за рахунок своєчасних ремонтів в міжопалювальний період.

Впровадження двоставкового тарифу дозволяє в першу чергу розподілити населенню сплату частини нарахувань за теплову енергію на протязі року, забезпечити фінансову стабільність підприємства, підготувати теплове господарство до роботи в зимовий період, що дуже актуально на сьогоднішній день, враховуючи низьку платіжну дисципліну споживачів.

Принцип двоставкового тарифу простий: сума, яку мешканці повинні оплатити в опалювальний сезон за тепло, розбивається на увесь рік, аби полегшити навантаження на сімейні бюджети.

Двоставковий тариф на тепло складається з двох частин
-        «умовно-постійні» - плата, що сформована з витрат на воду та водовідведення, заробітна плата з відрахуваннями, матеріальні витрати, податки та збори та інші платежі;
-         «умовно-змінні витрати» - плата за фактично спожиту теплову енергію, що в свою чергу сформовано з витрат на природний газ, електроенергію, покупну теплову енергію.

«Умовно-постійну» частину тарифу, мешканці сплачують впродовж року. Дана плата не є платою вперед. Це не авансовий платіж, а витрати підприємства, тому і платити їх потрібно протягом 12 місяців. Кошти, отримані від населення, спрямовуються на потреби підприємства. Зокрема, на придбання матеріалів (труб, засувок) сплату різноманітних податків і зборів, виплату заробітної плати і відрахувань із заробітної плати. Це є не додатковою платою. Це - просто розщеплення тарифу над дві частини, одна з яких сплачується 12 місяців.

У підсумку, загальна сума, що буде сплачена споживачем протягом року (умовно-змінна частина та умовно-постійна частина разом) дорівнює загальній сумі, яка була б нарахована споживачу за опалювальний сезон за умови одноставкового тарифу. Слід враховувати що, оплата за послугу повинна здійснюватись не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиту послугу) (п.35 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, що затвердженні Постановою КМУ № 830 від 21.08.2019 р.). У разі не сплати в зазначений термін, виконавець послуги матиме можливість нарахувань пені за несвоєчасність платежу. В свою чергу, двоставковий тариф для населення дозволяє зменшити розмір щомісячних нарахувань в опалювальний період та дає можливість не накопичувати борг на кінець опалювального сезону.

Механізм формування тарифів на теплову енергію (одноставковий і двоставковий тарифи) визначено у Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування і постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011 р № 869 та Наказом Мінрегіону від 17.07.2019р.№162» Про затвердження Примірних форм , необхідних для розрахунку двоставкових тарифів на теплову енергію…».

Розглянемо особливість застосування двоставкового тарифу на прикладі нарахувань за теплову енергію з розрахунку вартості відносно квадратного метру площі квартири


За умову, приймаємо опалювальну площу квартири 50,8 кв.м. (як приклад).
       В опалювальний період 2020-2021 рр. вартість 1 квадратного метру, відповідно до затвердженого тарифу, складала 47,87 грн. При цьому, кількість опалювальних місяців складала: 5(листопад - березень)
Розрахунково щомісячний розмір оплати за теплову енергію складав: 50,8*47,87=2431,8 грн. щомісячно, та відповідно за опалювальний сезон загалом: 2431,8*5=12159 грн.
       В опалювальній сезон 2021-2022 рр. рішенням виконавчого комітету Павлоградської міської ради № 828 від 22.09.2021 р., з 15 жовтня затверджено впровадження для категорії «населення» двоставковий тариф, відповідно до якого вартість 1 квадратного метру опалювальної площі складає: умовно-постійна частина (нараховується та оплачується в опалювальний сезон) – 33,59 грн. + умовно-змінна частина (нараховується та сплачується протягом 12 місяців) – 8,26 грн.
       Починаючи з опалювального сезону (01 листопада 2021 р.) нарахування за квартиру розділяються на дві складові, які мають різницю в загальному розмірі та в періоді нарахування і оплати:

Слід пам’ятати, що фактична вартість та кількість спожитої теплової енергії, в будинках, що обладнані лічильником, частково залежить від погодних зовнішніх умов (температура,вітер), однак в основній частині залежить від стану внутрішньо будинкової системи та впровадження енергоефективних заходів як в окремих приміщеннях так і в будинку в цілому (утеплення, ізоляція, заміна вікон, заміна внутрішньо будинкових систем та їх систематичне чищення). Також якість послуги, яку отримує будинок та розмір нарахувань залежить від кількості населення, яке обрало альтернативний вид опалення, адже відключення від системи централізованого опалення у багатьох випадках здійснюється в порушення відповідних будівельних норм, що призводить до розбалансування внутрішньо будинкової системи.